top of page
Search

PEGASUS: Neviditeľný sledovateľ

  • Writer: TELAVIVIAN FROM BRATISLAVA
    TELAVIVIAN FROM BRATISLAVA
  • Sep 4, 2024
  • 2 min read
spyware

Dnes sa pozrieme na spyware, o ktorom sa hovorí, že je najúčinnejšou digitálnou špionážnou zbraňou dnešnej doby. Jeho názov je Pegasus a bol vyvinutý izraelskou kybernetickou spravodajskou spoločnosťou NSO Group (založená v roku 2010). Môžeme ho označiť ako špiónážny softvér, ktorý dokáže sledovať a monitorovať takmer všetky aspekty používateľského zariadenia. Čo všetko o ňom treba vedieť a ako presne funguje?


Čo je to Pegasus?


Pegasus je špionážny softvér vyvinutý izraelskou firmou NSO Group. Ide o nástroj, ktorý sa často označuje ako "spyware" - softvér schopný sledovať a zbierať dáta o aktivitách používateľa bez jeho vedomia. Čo ho však odlišuje od mnohých iných podobných programov, je jeho neuveriteľná efektivita a schopnosť obísť bežné ochranné mechanizmy.


Ako funguje Pegasus?


Spyware funguje na väčšine operačných systémov Android, iOS (Apple), BlackBerry, Windows Phone a Symbian a môže byť nainštalovaný skryto bez akéhokoľvek zásahu vlastníka zariadenia. Po nainštalovaní do telefónu nezanecháva spyware žiadne zjavné stopy svojej existencie. Spyware dokáže monitorovať hovory, zachytávať textové správy, sledovať polohu používateľa a zbierať heslá, fotografie a ďalšie údaje.


Autoritárske a demokratické vlády nasadili Pegasus a zbierali informácie prostredníctvom kamery, mikrofónu a rôznych aplikácií svojho cieľa. Pegasus je nielen kontroverzný, ale aj veľmi drahý. Podľa The New York Times boli v roku 2016 náklady na inštaláciu Pegasa na 10 telefónoch viac ako 650 000 USD plus 500 000 USD za zriadenie.


Pegasus používa metódy „zero-click“ na ovládanie zariadení, čo znamená, že vlastník telefónu nemusí nič spraviť, aby Pegasus infiltroval jeho systém. Na rozdiel od techník ostatných softwarov, ktoré vyžadujú, aby vlastník klikol na odkaz alebo navštívil webovú stránku, ktorá tajne inštaluje vírus. Pegasus môže infikovať zariadenie prostredníctvom správy alebo hovoru cez WhatsApp alebo inú službu. Aj keď používateľ vymaže správu a zmešká alebo ignoruje hovor, spyware sa môže nainštalovať sám.


Keď sa Pegasus dostane do zariadenia, získa plný prístup k SMS správam, e-mailom, fotografiám, kontaktom, kalendáru, údajom GPS, denníkom a všetkým aplikáciám a údajom, ktoré telefón obsahuje. V skutočnosti môže spyware dokonca získať prístup k zašifrovaným údajom a správam tým, že ich zachytí pred procesom šifrovania. Pegasus používa proces „útek z väzenia“ na telefónoch iPhone a techniku ​​nazývanú „rooting“ na telefónoch s Androidom na hackovanie zariadení. To umožňuje inštalačnej jednotke ďalej upravovať telefón. Zabudované ochranné prvky v telefóne sú v podstate deaktivované.


Využitie a následky


Hoci NSO Group tvrdí, že primárnym cieľom Pegasusu je boj proti terorizmu a kriminalite, existujú obavy ohľadom jeho zneužitia voči novinárom, aktivistom a politickým disidentom. Jeho využitie na sledovanie a utláčanie odlišných názorov môže mať vážne dôsledky pre slobodu prejavu a ľudské práva.


Ako sa chrániť pred Pegasom?


Vzhľadom na to, že je Pegasus sofistikovaný a ťažko detekovateľný, ochrana pred ním je komplikovaná. Avšak, niektoré základné opatrenia, ako je pravidelné aktualizovanie softvéru a rebootovanie môžu byť nápomocné. Vypni možnosť iMessage a taktiež FaceTime. opatrnosť pri otváraní podozrivých odkazov, môžu pomôcť minimalizovať riziko nákazy. Spyware Pegasus je nainštalovaný na konkrétnu verziu systému, čiže neustále aktualizovanie verzie a rebootovanie telefónu vyžadujé opätovné nainštalovanie, ktoré je finančne veľmi náročné.


Záver


Pegasus je skutočne ohromujúcim príkladom toho, ako technológia môže byť dvojsečná zbraň. Aj keď prináša možnosti sledovania a monitorovania, ktoré by sa predtým zdali nemožné, rovnako však otvára dvere pre zneužitie a porušovanie súkromia. Je preto nesmierne dôležité, aby sme sa touto problematikou zaoberali a hľadali spôsoby, ako sa chrániť pred takouto inváziou do našej digitálnej integrity.



 
 
 

Comentários


© 2023 by TELAVIVIAN FROM BRATISLAVA. Powered and secured by MOSSAD and SOROS

  • Youtube
bottom of page